Nasze tematy
Słuch
Słuch jest jednym ze zmysłów ludzkich. Dzięki niemu po urodzeniu jesteśmy w stanie nauczyć się mówić, a później rozpoznawać muzykę, słowa czy hałas otoczenia.
Słuch działa szybciej niż wzrok
Ludzkie ucho jest bardziej wrażliwe i szybsze niż oko. Słowa są rozumiane znacznie szybciej niż obrazy: w tym samym czasie, w którym mózg rejestruje bodziec wzrokowy, można zrozumieć od sześciu do ośmiu słów.
Słuch służy nie tylko do słyszenia i rozumienia, ale jest także czynnikiem kształtującym nastrój. Sygnały akustyczne mogą wywoływać emocje - pomyśl na przykład o wpływie muzyki lub głosu bliskiej Ci osoby.
Dźwięki jako sygnały ostrzegawcze
Wpływ bodźców akustycznych ma podłoże w historii rozwoju człowieka - dawniej nasze uszy ostrzegały nas przed klęskami żywiołowymi czy drapieżnikami. Dziś słuch również nas chroni, na przykład przed zagrożeniami w ruchu drogowym. W przeciwieństwie do oczu, uszy są w stanie odbierać sygnały ostrzegawcze nawet podczas snu i przekazywać je do mózgu.
Słuch pomaga nam również w codziennej orientacji. Oboje uszu lokalizuje kierunek, z którego dochodzi sygnał akustyczny. Jeśli dźwięk nadchodzi z lewej strony, to dociera do lewego ucha tylko o jedną tysięczną sekundy szybciej niż do prawego. Ale mózg rejestruje błyskawicznie skąd pochodzi hałas.
Nawiasem mówiąc, zdrowy słuch potrafi odróżnić od siebie nawet kilkaset tysięcy dźwięków!
Dowiedz się tutaj, jak działa słuch. Przeczytaj w tym miejscu, jak proces starzenia wpływa na to co słyszysz.