Audiometria - badanie słuchu

Co to jest audiometria, jak wygląda, jak czytać wyniki?

Audiometria to jedno z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych w Polsce badań słuchu. Mamy dwa rodzaje audiometrii, które są wykonywane u protetyka, albo u laryngologa. Wyróżniamy audiometrię tonalną, ale i również audiometrię słowną. Jest to bezbolesne i bezinwazyjne badanie słuchu, które pozwoli wykazać ubytek słuchu.

Audiometria tonalna - na czym polega?

Badanie polega na tym, że pacjent umieszczany jest w specjalnej kabinie. Kabina może być przystosowana tylko dla klienta, lub może większa, w której zmieści się pacjent oraz osoba przeprowadzająca badanie. Kabina jest specjalnie izolowana i wytłumiona, gdzie poziom hałasu jest ograniczony do minimum. Dzięki czemu żadne inne dźwięki nie zakłócają, a ni nie wpływają negatywnie na wyniki badania. Audiometria tonalna jest nieinwazyjnym, bezpiecznym i nieskomplikowanym badaniem. Takie badanie pozwala ocenić zmysł słuchu u pacjentów. Do jego wykorzystania stosuje się specjalne słuchawki, które umieszczane są na tylnej części głowy. Fala dźwiękowa dociera do ucha badanego drogą powietrzną lub kostną - poprzez słuchawki nagłowne. Osoba badana ma za zadanie sygnalizować (najczęściej urządzeniem ze specjalnym przyciskiem), kiedy będzie słyszała dźwięki. Osoba przeprowadzająca badanie sukcesywnie zmienia poziom podawania sygnału, aż do momentu naciśnięcia przycisku przez pacjenta. Podczas audiometrii tonalnej przeprowadzane są badania:

  • HTL PP - próg słyszenia dla przewodnictwa powietrznego - badanie rozpoczyna się od lepszego ucha, które ma mniejszy ubytek słuchu. Natomiast jeżeli, dwoje uszu mają taki sam poziom nadwrażliwości, to badanie rozpoczyna się od prawego ucha. Protetyk rozpoczyna badanie od pomiaru przewodnictwa powietrznego dla różnych częstotliwości. Jeśli pacjent odpowiada na różne natężenia sygnałów, to protetyk nanosi wartość (próg słuchu) na audiogram.
  • HTL PK - próg słyszenia dla przewodnictwa kostnego - przy tym badaniu sygnały podawane są przez wibrator kostny. Umieszczony on jest na wyrostku sutkowatym czaszki. Dźwięk - sygnał wydobywający się z urządzenia powoduje wibracje czaszki, które stymulują ślimaka.

Audiometria słowna - na czym polega?

Audiometria słowna nazywana jest również audiometrią mowy. Jest to badanie, które informuje przede wszystkim o złożoności ubytku słuchu. Osobie badanej zakłada się słuchawki nagłowne i sprawdza się zrozumiałość mowy, która podawana jest ze słuchawek w zależności od zadawanego poziomu głośności przez protetyka. Dane umieszczane są na wykresie, który nosi nazwę - audiogram audiometrii słownej. Podczas badania pacjent słyszy wyrazy, które powinien powtarzać. Może zdarzyć się, że nie wszystkie wyrazy pacjent zrozumie, ale nie warto jest się tym przejmować. Protetyk podczas badania zlicza poprawnie powtórzone wyrazy i zapisuje wyniki na audiogramie.

Znajdź najbliższy oddział KIND w Twojej okolicy

Pokaż wszystkie oddziały

Audiometria tonalna - jak się przygotować do badania?

Jeśli wybieramy się na badanie słuchu metodą audiometrii tonalnej - nie trzeba się specjalnie przygotować. Ważne, żeby czuć się dobrze w tym dniu i przyjść punktualnie na wcześniej umówioną wizytę. Przed badaniem, protetyk lub laryngolog przeprowadzi wywiad oraz wytłumaczy na czym dokładnie polega audiometria i jak to badanie będzie wyglądać. Po badaniu protetyk przedstawi wyniki badań i zaproponuje dogodne rozwiązanie poprawiające komfort słyszenia.

Audiometria - dla kogo?

Audiometria tonalna jest badaniem słuchu przeznaczonym dla każdej dorosłej osoby i dzieci. Wyjątkiem są dzieci poniżej 4 roku życia, ponieważ przy takim badaniu potrzebna jest współpraca dziecka. Audiometria tonalna zalecana jest osobom, które mają podejrzenie ubytku słuchu. Dodatkowo takie badanie zalecane jest osobom, które borykają się z poważnymi chorobami np. urazy głowy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, schorzenie mózgu, stwardnienie rozsiane. Audiometria tonalna sprawdzi się również u osób, u których podejrzewa się niedosłuch przewodzeniowy i niedosłuch odbiorczy. Niedosłuch przewodzeniowy charakteryzuje się np. bardzo głośnym słuchaniem muzyki i telewizji, lepszym rozumieniem słów w dużym hałasie niż w ciszy. Natomiast niedosłuch odbiorczy charakteryzuje się np. lepszym słyszeniem cichych słów, nerwowym reagowaniem na głośne dźwięki, problemami z rozumieniem i rozróżnianiem pojedynczych słów i dźwięków.

Audiometria tonalna i słowna - kto przeprowadza?

Badanie słuchu w postaci audiometrii przeprowadza wykwalifikowana do tego osoba - lekarz specjalista (laryngolog), audiolog lub protetyk słuchu. W Polsce jest bardzo dużo gabinetów, które przeprowadzają takie badania słuchu. Często zdarza się, że badanie za pomocą specjalnych urządzeń audiometrycznych jest wykonywane za darmo. Darmowe badanie słuchu w postaci audiometrii można wykonać w naszej firmie www.kind.com, która posiada swoje oddziały w całej Polsce. Serdecznie zapraszamy do zapisania się na darmowe badanie słuchu i zapoznania się z naszymi protetykami.

Badanie słuchu metodą audiometrii - ile kosztuje?

Audiometria tonalna może być darmowym badaniem słuchu, które wykonywane jest przez wyspecjalizowanych protetyków lub laryngologów. Audiometrię tonalną można wykonać prywatnie, na koszt NFZ - Narodowego Funduszu Zdrowia lub za darmo w specjalnych gabinetach protetycznych. Darmowe badania słuchu wykonywane są przez naszą firmę KIND Aparaty Słuchowe, która posiada swoje oddziały w całej Polsce. Na darmowe badanie słuchu można umówić się przez naszą stronę internetową lub telefonicznie. Warto pamiętać o tym, że nie potrzeba żadnego skierowania od lekarza, żeby wykonać badanie słuchu w naszej firmie.

Audiometria tonalna - wyniki

Na wyniki audiometrii tonalnej nie trzeba długo czekać. Pacjent otrzymuje wyniki od razu po przeprowadzonym badaniu. Osoba przeprowadzająca badanie powinna dokładnie wytłumaczyć pacjentowi, jak wyglądają wyniki i je zinterpretować. Wyniki badania znajdują się na wydruku w postaci audiogramu.

Jak czytać wyniki audiometrii?

Audiogram przedstawia dwie osie, pomiędzy którymi znajduje się siatka. Na siatkę przenoszone są dwie krzywe, które odzwierciedlają słyszenie dźwięków przez osobę badaną. Dzięki takim krzywym można odczytać poziom niedosłuchu oraz wszelkie odchylenia, które znajdują się poza normą.

  1. Oś pionowa przedstawia natężenie dźwięku i intensywność, która jest mierzona w decybelach (db). Na górze osi pionowej znajduje się liczba -10, która schodzi w dół do liczby 120. Im niższa pozycja (liczba) na osi, tym dźwięk puszczany z audiogramu jest głośniejszy.
  2. Oś pozioma przedstawia częstotliwość dźwięku i wysokość, które mierzone są w hercach (HZ). Oś rozpoczyna liczba 125, która kończy się na 8000 Hz. Im bardziej w prawo, tym częstotliwość wzrasta - dźwięk jest wyższy.

 

Przykładowe wyniki audiometrii

Z wyników audiometrii można rozpoznać kilka rodzajów niedosłuchu:

  • Niedosłuch przewodzeniowy - uszkodzenia na drodze przewodnictwa powietrznego bez osłabienia przewodnictwa kostnego
  • Niedosłuch mieszany - jednoczesne uszkodzenie na drodze przewodnictwa powietrznego oraz uszkodzenia na drodze przewodnictwa kostnego
  • Uszkodzenie na drodze przewodnictwa kostnego bez dodatkowego osłabienia przewodnictwa powietrznego
  • Otoskleroza - zwapnienie kosteczek słuchowych
  • Niedosłuch odbiorczy - starczy - presbyacusis
  • Uraz akustyczny
  • Niedosłuch o podłoży genetycznym
  • Resztki słuchu
  • Głuchota czuciowo nerwowa

Audiometria tonalna u dzieci

Badanie słuchu metodą audiometrii tonalnej, najczęściej przeprowadzanie jest u dzieci powyżej 4 roku życia. Badanie wymaga współpracy pomiędzy osobą przeprowadzającą badanie, a osobą badaną. Dlatego u dzieci poniżej 4 roku życia, słuch należy zbadać w inny sposób. Do najpopularniejszych badań słuchu u dzieci poniżej czwartego roku życia zaliczamy:

  • Otoemisja akustyczna
  • Tympanometria
  • Odpowiedzi słuchowe z pnia mózgu (ABR)

Warto pamiętać o tym, że w Polsce noworodki mają przeprowadzane darmowe badanie słuchu już w drugiej dobie życia - w szpitalu. Takie badanie przeprowadza się metodą otoemisji akustycznej wywołanej trzaskiem (TEOAE). Badanie przede wszystkim jest bezinwazyjne i bezbolesne - mamy nie muszą się niepotrzebnie stresować. Każdemu noworodkowi po przeprowadzonym badaniu, nakleja się specjalną naklejkę z wynikiem w książeczce zdrowia. Więcej informacji na temat badań słuchu u dzieci można znaleźć w naszym innym artykule: Badanie słuchu u dziecka

Artykuły zamieszczone na tej stronie są przeznaczone wyłącznie do ogólnych informacji na tematy związane z akustyką słuchu i nie mogą być wykorzystywane do celów autodiagnozy. Nie nadają się do zastąpienia profesjonalnej porady, badań i/lub leczenia przez przeszkolonych i uznanych lekarzy i/lub ewentualnie innych specjalistów pracujących w sektorze ochrony zdrowia i nie stanowią rekomendacji ani oceny procedur diagnostycznych lub terapeutycznych. Prosimy o kontakt w sprawie indywidualnego stanu zdrowia, pytania i problemy skonsultuj się z lekarzem lub ekspertem. Odpowiedzialność za treść linków zewnętrznych jest wyłączona.

Najszybsza droga do lepszego słyszenia.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.